The 27th Annual George Higton Memorial Hill Climb


Riber Hill, AH/1


Sunday, 22nd October 2006

Promoted for and on behalf of Cycling Time Trials under their Rules and Regulations

COURSE:

Start in the access lay by to St. Giles Primary School, Starkholmes Road, Matlock. [GR SK301595]. Proceed up Starkholmes Road, fork left up Riber Road. Take the first right up the hill and then through the S-bend to finish 15m past the steep hill sign at the top of the hill.

Distance: 1.196Km. Course record, D Clarke 3-29.0
Gradients: 1st. 0.4Km 9%, next 0.15Km0%, 0.64Km 14% (max 25%) and the final 0.01Km 0%


Peaks to Coast Qualifying Event 2006


Result

PositionNameClubStatus Time
1 James Dobbin Arctic Shorter Rochford RT S 03:39.6
2 David Clarke Nippo KFS S 03:51.8
3 Charles Taylor South Pennine RC S 03:54.2
4 Robert Adams Bristol South CC S 03:56.5
5 Chris Storer Ashfield RC V 04:00.7
6 Mike Harrison Sigmasport RT V 04:03.4
7 Martin Bawden Cyclelogic.co.uk S 04:03.5
8 Owain Lovell Ashfield RC S 04:10.6
9 Lewis Cowley Plan B RT J 04:18.7
10 Chris Metcalfe Matlock CC S 04:24.9
11 Andrew Stuart Ashfield RC S 04:26.6
12 Sam Clark Buxton CC S 04:30.1
13 Philip Ryan Derby Mercury RC S 04:30.5
14 Daniel Gee Ashfield RC S 04:38.6
15 Peter Colledge Matlock CC S 04:39.0
16 Richard Birkin Ashfield RC S 04:39.1
17 Frederick Maier Cycling4life J 04:47.1
18 Greg McCullum Nottingham Clarion CC J 04:51.9
19 Chris Sharp Matlock CC S 04:52.0
20 Matt Ingram Matlock CC S 04:55.3
21 Harvey Norris Nottingham Clarion CC S 04:57.9
22 James Rushton TFN S 05:02.8
23 William Hall Heanor Clarion CC S 05:04.7
24 Mark Plowright Beeston RC S 05:05.1
25 Simon Patton Matlock CC S 05:12.3
26 Andy Su TFN S 05:22.0
27 Cherie Pridham Merlin Developement Squad LS 05:23.1
28 Ken Roberts Lancaster CC V 05:37.6
29 Steve Gelder Team Swift S 05:47.2
30 James Stokes Matlock CC S 06:08.2
31 Ian Stuart Matlock CC V 06:10.9
32 Martin Piggott Stockport Clarion CC V 06:16.9
33 Alexandra Kalisz Base Bikes Double A LY 08:56.6
X Diane Moss Team Luciano LV DNS
X Alexandra Zebedee Solihull CC LS DNS
X Vicky Dawson Matlock CC LV DNS
X Melissa Mather Team Luciano LS DNS
X Simon Foster North Notts Olympic RC S DNS
X Tony Grassby VC 167 S DNS
X Andrew Peat Solihull CC S DNS
X Paul Hodgkinson Matlock CC V DNS
X Tom Plant Sheffield Tri Club S DNS
X Kevin Fearn TFN S DNF



Start List

No.NameClubStatusStart Time
1Ian Stuart Matlock CC V 10.01
2 Greg McCullum Nottingham Clarion CC J 10.02
3 James Stokes Matlock CC S 10.03
4 James Rushton TFN S 10.04
5 Mark Plowright Beeston RC S 10.05
6 Ken Roberts Lancaster CC V 10.06
7 Cherie Pridham Merlin Developement Squad LS 10.07
8 Diane Moss Team Luciano LV 10.08
9 Alexandria Kalisz Base Bikes Double A LY 10.09
10 Alexanda Zebedee Solihull CC LS 10.10
11 Vicky Dawson Matlock CC LV 10.11
12 Melissa Mather Team Luciano LS 10.12
13 Andy Su TFN S 10.13
14 Harvey Norris Nottingham Clarion CC S 10.14
15 Simon Patton Matlock CC S 10.15
16 Steve Gelder Team Swift S 10.16
17 Owain Lovell Ashfield RC S 10.17
18 Matt Ingram Matlock CC S 10.18
19 Lewis Cowley Plan B RT J 10.19
20 Martin Bawden Cyclelogic.co.uk S 10.20
21 Mike Harrison Sigmasport RT V 10.21
22 Simon Foster North Notts Olympic RC S 10.22
23 Tony Grassby VC 167 S 10.23
24 Chris Sharp Matlock CC S 10.24
25 Philip Ryan Derby Mercury RC S 10.25
26 Peter Colledge Matlock CC S 10.26
27 William Hall Haenor Clarion CC S 10.27
28 Kevin Fearn TFN S 10.28
29 Martin Piggott Stockport Clarion CC V 10.29
30 Chris Storer Ashfield RC V 10.30
31 Andrew Peat Solihull CC S 10.31
32 Daniel Gee Ashfield RC S 10.32
33 Chris Metcalfe Matlock CC S 10.33
34 Richard Birkin Ashfield RC S 10.34
35 Charles Taylor South Pennine RC S 10.35
36 Andrew Stuart Ashfield RC S 10.36
37 Sam Clark Buxton CC S 10.37
38 Frederick Maier Cycling4life J 10.38
39 Paul Hodgkinson Matlock CC V 10.39
40 James Dobbin Arctic Shorter Rochford RT S 10.40
41 Robert Adams Bristol South CC S 10.41
42 Tom Plant Sheffield Tri Club S 10.42
43 David Clarke Nippo KFS S 10.43

Sponsored Clubs

Team Swift/Allsports

Matlock CC/Impsport/Wards Shoe Shops/Farmers of Matlock for Subaru

Buxton CC/Sett Valley Cycles

Prizes

1st. 50
2nd. 25
3rd. 15
4th. 12
5th. 11
Team: 3@ 5
1st. Youth 10
1st. Vet 10
2nd.Vet 7
1st. Junior 10
1st. Lady 10
2nd. Lady 7

Note: One prize per rider except for the team prize.

The winner will hold the George Higton Memorial Trophy for 1 year. This trophy together with second, third, team and 1st ATB will be presented after the event near to the event HQ. Other prizes will be sent out with the result sheet.

Timekeepers:

Chris Mottram Matlock CC
Peter Towey Matlock CC
Peter Mottram Matlock CC

Event Secretary:

Chris Mottram, Parkside, Station Road, Darley Dale, Matlock, Derbys. DE4 2EQ

[01629 734996]


This event is promoted by Matlock Cycling Club/Impsport/Wards Shoe Shops/Farmers of Matlock for Subaru.



Back to Matlock Cycling Club's Index

Back to Open Events

For more details Ring (01629) 734996 or Email cj@argonet.co.uk.