Second Edition

Open 10 mile Time Trial 2006


Sunday, 30th April 2006


Course:A10/16


Promoted for and on behalf of Cycling Time Trials under their Rules and Regulations.

Result

Pos Name Club Status Time hcp time hcp pos
1 Julian Ramsbottom Scunthorpe Poly RC S 0:21:01 0:21:01 9
2 Jonathon Hunt Sherwood CC S 0:21:58 0:21:28 16
3 Chris Storer Ashfield RC V 0:22:09 0:20:39 7
4 Dominic Sweeney Lutterworth Cycle Centre S 0:22:19 0:22:19 32
5 David Yates North Notts Olympic RC S 0:22:26 0:21:11 13
6 David Thomas Agiskoviner.com S 0:22:33 0:21:33 19
7 Chris Green Matlock CC S 0:22:33 0:21:18 14
8 Eddie Hunphreys GB Fire Service RT V 0:22:36 0:21:36 22
9 Richard Hunt Derby Mercury RC S 0:22:41 0:21:41 23
10 Richard Cordin Matlock CC S 0:22:51 0:21:51 24
11 Andrew Woolf Nottingham Clarion CC S 0:22:53 0:21:53 26
12 Alan Cooke VC Chesterfield V 0:22:53 0:22:23 34
13 Marc Mallender Rutland CC S 0:22:57 0:21:57 28
14 Steve Burke Macclesfield Whs CC S 0:23:03 0:21:03 10
15 Mick Fairest Sheffield Phoenix RC V 0:23:13 0:21:28 17
16 Peter Colledge Matlock CC S 0:23:19 0:20:19 4
17 Jason Rozee Long Eaton CC S 0:23:35 0:22:35 44
18 Chris Hopkinson API S 0:23:46 0:22:31 41
19 Ashley Long Coalville Whs CC V 0:23:53 0:22:23 35
20 Simon Smith Coalville Whs CC S 0:23:57 0:22:27 38
21 Simon Gee Coalville Whs CC S 0:23:59 0:22:29 39
22 Richard Thoday Matlock CC V 0:24:01 0:21:31 18
23 Ray Mason Rutland CC V 0:24:13 0:22:43 48
24 Richard Birkin Ashfield RC S 0:24:15 0:22:30 40
25 Craig Ollerenshaw Buxton CC S 0:24:21 0:19:21 3
26 Robert MCabe North Notts Olympic RC V 0:24:22 0:20:52 8
27 Christopher Knight North Notts Olympic RC S 0:24:26 0:21:26 5
28 Michael Wilkinson Beauvale CC V 0:24:50 0:21:35 21
29 Paul Hodgkinson Matlock CC V 0:24:51 0:21:51 24
30 Anthony Evans Sheffrec CC S 0:25:04 0:20:34 6
31 Gary Brown Coalville Whs CC V 0:25:13 0:22:58 51
32 Ron Hallam South Pennine RC V+++ 0:25:21 0:23:06 53
33 Daniel Gee Ashfield RC S 0:25:24 0:21:54 27
34 Carl Raynham North Notts Olympic RC V 0:25:26 0:22:26 36
35 Barry Rhodes Beeston RC V 0:25:31 0:20:31 5
36 Stuart Smith Rutland CC V++ 0:25:38 0:22:38 45
37 Frank Armstrong North Notts Olympic RC V++ 0:25:41 0:22:11 30
38 Neil Clurow Vegitarian C&AC V 0:25:41 0:22:26 36
39 Stephen Robinson North Notts Olympic RC V 0:25:50 0:21:35 20
40 Simon Foster North Notts Olympic RC S 0:25:53 0:22:08 29
41 Phil Draycott Ashfield RC V 0:25:59 0:23:59 58
42 David Wright Cheshire RC V++ 0:25:59 0:22:44 49
43 Andrew Norman North Notts Olympic RC V 0:26:12 0:17:42 1
44 Phil Smithurst North Notts Olympic RC V+ 0:26:15 0:23:15 55
45 John White Matlock CC V+ 0:26:18 0:22:18 31
46 James Stokes Matlock CC S 0:26:23 0:22:23 34
47 Paul Dalton Matlock CC V 0:26:32 0:22:32 42
48 Chris Thompson Matlock CC S 0:26:37 0:21:07 11
49 Eric Ruthenberg Matlock CC V+ 0:26:39 0:21:09 12
50 Alan Fox Matlock CC V+ 0:27:07 0:23:07 54
51 John Owen Matlock CC V++ 0:27:16 0:23:16 56
52 Chris Broadhurst Rutland CC V 0:27:17 0:23:02 52
53 Dan Small Shefrec CC S 0:27:40 0:22:40 47
54 James Green Leicestershire RC S 0:27:45 0:22:45 50
55 Jim Ogden Alrincham Ravens CC V+++ 0:27:48 0:23:48 57
56 Ian Newberry Grgarios SC V 0:28:39 0:22:39 46
57 Bruce Dalton Matlock CC Y 0:28:47 0:17:47 2
58 Leonard Pratt Coalville Whs CC V++ 0:29:26 0:26:11 59
59 George Steers Rutland CC V4+ 0:30:34 0:22:34 43

Team

Matlock CC [C Green, R Cordin & P Colledge] 1 - 8 - 43

Officials

Timekeepers;
Chris Mottram Matlock CC
Peter Towey Matlock CC
Harry Gould Matlock CC
Event Secretary:
Chris Mottram, Parkside,Station Road, Darley Dale,
Matlock, Derbys. DE4 2EQ
Telephone: 01629 734996.

Prizes

1st 25
2nd 15
3rd 10
4th 8
5th 7
1st Handicap 8
2nd.Handicap 7
3rd.Handicap 6
1st vet 6
1st vet+ 6
1st vet++ 6
1st vet+++ 6
1st vet4+ 6
Team: 3@3
Course Record (20 - 42) 50
One rider one prize except for team.
These prizes will not be presented after the event.
Start List
Sponsored Clubs
Team Swift Allsports/Guru/NEC/Massi/Conti
Matlock CC/Impsport/Wards Shoe Shops/Farmers of Matlock for Subaru
VC Chesterfield/

Course

10 Mile, A10/16. . Start: On A6 by lamp post T55798, north of Church Lane, Darley Dale. No cars to be parked in this lay-by. Riders must stay within the confines of this lay-by. A maximum of 8 riders can be accommodated in this lay-by. (This is also the start used for the A25/12).

Go north along the A6, pass through Rowsley and continue to Bakewell. Carefully encircle the island - it is much smaller than you think. Return along the A6 through Rowsley, past the start to finish by a white mark, just north of Whitworth Road, Darley Dale about 200m before the Grouse pub. Continue after the finish to turn after the second pelican crossing.

Event HQ


Rowsley Village Hall, School Lane, Rowsley. Open from about 7.00 There is a car park on Station Road opposite the Grouse and Claret. The result board will be in the hall and back numbers can be obtained there. The numbers can be exchanged in the hall for a drink after your ride.
It is hoped that the result will be available at http://www.argonet.co.uk/users/cj/cycling/openev/0310st.html sometime during the Monday after the event.

I hope everyone has an enjoyable, trouble-free mornings sport.

This event is promoted by
Matlock Cycling Club/Impsport/Wards Shoe Shops/Farmers of Matlock for Subaru



Back to Matlock Cycling Club's Index

Back to Open Events

Back to Matlock Cycling Club's Home Page.


For more details Ring (01629) 734996 or Email cj@argonet.co.uk.

1 Bruce Dalton Matlock CC Y 11:00 8.01
2 Eric Ruthenberg Matlock CC V+ 5:30 8.02
3 Ian Newberry Grgarios SC V 6:00 8.03
4 David Barber Derby Mercury RC V 5:30 8.04
5 Peter Colledge Matlock CC S 3:00 8.05
6 Simon Foster North Notts Olympic RC S 3:45 8.06
7 Alan Fox Matlock CC V+ 4:00 8.07
8 James Green Leicestershire RC S 5:00 8.08
9 George Steers Rutland CC V4+ 8:00 8.09
10 Mick Fairest Sheffield Phoenix RC V 1:45 8.10
11 Phil Draycott Ashfield RC V 2:00 8.11
12 Phil Smithurst North Notts Olympic RC V+ 3:00 8.12
13 Paul Dalton Matlock CC V 4:00 8.13
14 Dan Small Shefrec CC S 5:00 8.14
15 Richard Birkin Ashfield RC S 1:45 8.15
16 Steve Burke Macclesfield Whs CC S 2:00 8.16
17 Daniel Gee Ashfield RC S 3:30 8.17
18 John White Matlock CC V+ 4:00 8.18
19 Darren Buckby GB Fire Service RT S 5:00 8.19
20 Andrew Woolf Nottingham Clarion CC S 1:00 8.20
21 Tony Hewes Ashfield RC V 1:30 8.21
22 Christopher Knight North Notts Olympic RC S 3:00 8.22
23 Leonard Pratt Coalville Whs CC V++ 3:15 8.23
24 James Stokes Matlock CC S 4:00 8.24
25 Mark Blagden Sheffield Phoenic RC V 1:00 8.25
26 Simon Smith Coalville Whs CC S 1:30 8.26
27 Ron Hallam South Pennine RC V+++ 2:15 8.27
28 Frank Armstrong North Notts Olympic RC V++ 3:30 8.28
29 Barry Rhodes Beeston RC V 5:00 8.29
30 Eddie Hunphreys GB Fire servic RT V 1:00 8.30
31 Chris Hopkinson API S 1:15 8.31
32 Gary Brown Coalville Whs CC V 2:15 8.32
33 David Wright Cheshire RC V++ 3:15 8.33
34 Robert MCabe North Notts Olympic RC V 3:30 8.34
35 Richard Cordin Matlock CC S 1:00 8.35
36 Ashley Long Coalville Whs CC V 1:30 8.36
37 Carl Raynham North Notts Olympic RC V 3:00 8.37
38 Karl Reders Shaffield Phoenix RC V 3:30 8.38
39 Craig Ollerenshaw Buxton CC S 5:00 8.39
40 Alan Cooke VC Chesterfield V 0:30 8.40
41 David Thomas Agiskoviner.com S 1:00 8.41
42 Sturat Smith Rutland CC V++ 3:00 8.42
43 Michael Wilkinson Beauvale CC V 3:15 8.43
44 Jim Ogden Alrincham Ravens CC V+++ 4:00 8.44
45 Jason Rozee Long Eaton CC S 1:00 8.45
46 Simon Gee Coalville Whs CC S 1:30 8.46
47 Richard Thoday Matlock CC V 2:30 8.47
48 Neil Clurow Vegitarian C&AC V 3:15 8.48
49 Anthony Evans Sheffrec CC S 4:30 8.49
50 Jonathon Hunt Sherwood CC S 0.30 8.50
51 Marc Mallender Rutland CC S 1:00 8.51
52 Chris Storer Ashfield RC V 1:30 8.52
53 Mark Czubkowski Ashfield RC S 2:00 8.53
54 John Owen Matlock CC V++ 4:00 8.54
55 Richard Hunt Derby Mercury RC S 1:00 8.55
56 John Charleworth South Yorkshire Police RT S 1;15 8.56
57 Paul Hodgkinson Matlock CC V 3:00 8.57
58 Chris Broadhurst Ritland CC V 4:15 8.58
59 Andrew Norman North Notts Olympic RC V 8:30 8.59
60 Dominic Sweeney Lutterworth Cycle Centre S 0:00 9.00
61 David Yates North Notts Olympic RC S 1:15 9.01
62 Ray Mason Rutland CC V 1:30 9.02
63 Stephen Robinson North Notts Olympic RC V 4:15 9.03
64 Chris Thompson Matlock CC S 5:30 9.04
65 Neil Walker Sherwood CC S 1:00 9.05
66 Chris Green Matlock CC S 1:15 9.06
67 Julian Ramsbottom De Rosa RT S 0:00 9.07