Third Edition

Open 10 mile Time Trial 2003


Sunday, 4th May 2003


Course:A10/16


Held under CTT Regualtions.

Result List

Position Name Club Status Actual time Handicap time
1 Dominic Sweeney Lutterworth Cycle Center S 21 - 17[course/event record] 21 - 17
2 Craig Twigg Team Lutterworth S 22 - 25 21 - 55
3 Marc Mallender Rutalnd CC S 22 - 41 21 - 41
4 Jon Rickards Rutland CC S 22 - 45 22 - 15
5 Alan Cooke VC Chesterfield S 23 - 04 22 - 04
6 Guy Cook Chesterfield Coureurs S 23 - 28 22 - 28
7 Chris Hopkinson Pete Read Racing S 23 - 52 22 - 22
8 Simon Keeton Rutland CC S 24 - 00 23 - 00
9 Lee Cairns Pete Read Racing Team S 24 - 28 23 - 38
10 Phil Draycott Ashfield RC S 24 - 33 22 - 03
11 Bill Straker Rutland CC V 24 - 41 22 - 41
12 Steven Palmer Heanor Clarion CC S 24 - 43 22 - 13
13 Paul Bradley Stourbridge CC V 25 - 06 23 - 06
14 Stuart Smith Rutland CC V 25 - 13 22 - 45
15 Gary Brown Coalville Whs. CC V 25 - 51 23 - 21
15 David Houghton VC Chesterfield S 25 - 51 23 - 21
17 Tristian Brown Beeston RC S 26 - 11 22 - 41
18 Eric Ruthenberg Matlock CC V 26 - 31 22 - 31
19 Chi Tang Heanor Clarion CC S 26 - 55 24 - 25
20 Chris Broadhurst Rutland CC V 27 - 28 23 - 28
21 Paul Hoddgkinson Matlock CC V 27 - 38 23 - 23
22 Mark Robinson VC Chesterfield J 27 - 43 25 - 13
23 David Fox Matlock CC V 27 - 58 22 - 28
23 Dominic Wibberley Matlock CC S 27 - 58 25 - 58
25 Stewart Marsh Matlock CC V 28 - 05 24 - 05
26 Keith Noble Matlock CC V/60+ 28 - 19 23 - 19
27 Lynette Cooke VC Chesterfield LV 33 - 57 26 - 27
x Gordon Wibberley Matlock CC V DNFNA
x Robin Gould Matlock CC S DNFNA
x Ian Rose Sheffield Phoenix CC V/60+ DNSNA
x David Hunter VC Chesterfield V DNSNA
x Tony Hewes Ashfield RC V DNS/apologyNA
x Ian Comery Long Eaton CC S DNSNA
x Jeff Snodin Team Bradgate S DNS/apologyNA
x Mark Atkinson Velo Ecosse S DNS/apologyNA

Prizewinners

Handicap
1. Phil Draycott Ashfield RC
2. Alan Cooke VC Chesterfield
3. Chris Hopkinson Pete Read Racing
Vet on Standard
1. Bill Straker Rutland CC
2. Stuart Smith Rutland CC
3. Paul Bradley Stourbridge CC
Vet 60+
1. Keith Noble Matlock CC
Junior
1. Mark Robson VC Chesterfield
Lady
1. Lynette Cooke VC Chesterfield
Team
Rutland CC [M.Mallender, S.Keeton &J. Rickards] 1 - 09 - 26

Officials

Timekeepers;
Chris Mottram Matlock CC
Peter Towey Matlock CC
Harry Gould Matlock CC
Event Secretary:
Chris Mottram, Parkside,Station Road, Darley Dale,
Matlock, Derbys. DE4 2EQ
Telephone: 01629 734996.

Prizes

1st 20
2nd 10
3rd 7
4th 5
5th 4
1st Handicap 6
2nd.Handicap 5
3rd.Handicap 4
1st vet(on standard) 6
2nd vet(on standard) 5
3rd vet(on standard) 4
Vet 60+ on actual time 5
Junior5
Lady5
Team: 3@3
Course Record (21 - 24) 10
One rider one prize except for team.
These prizes will not be presented after the event.
Start List
1Keith Noble Matlock CC V/60+ 5 - 00 8.01
2 Lynette Cooke VC Chesterfield LV 7 - 30 8.02
3 David Fox Matlock CC V 5 - 30 8.03
4 Tristian Brown Beeston RC S 3 - 30 8.04
5 Dominic Wibberley Matlock CC S 2 - 00 8.05
6 Gary Brown Coalville Whs. CC V 2 - 30 8.06
7 Chris Broadhurst Rutland CC V 4 - 00 8.07
8 Paul Hoddgkinson Matlock CC V 4 - 15 8.08
9 Gordon Wibberley Matlock CC V 4 - 30 8.09
10 Jon Rickards Rutland CC S 0-30 8.10
11 Alan Cooke VC Chesterfield S 1 - 00 8.11
12 Ian Rose Sheffield Phoenix CC V/60+ 2 - 30 8.12
13 Eric Ruthenberg Matlock CC V 4 - 00 8.13
14 Stewart Marsh Matlock CC V 4 - 00 8.14
15 Guy Cook Chesterfield Coureurs S 1 - 00 8.15
16 Lee Cairns Pete Read Racing Team S 1 - 00 8.16
17 Mark Robinson VC Chesterfield J 2 - 30 8.17
18 David Hunter VC Chesterfield V 3 - 30 8.18
19 Robin Spencer Matlock CC S 4 - 00 8.19
20 Craig Twigg Team Lutterworth S 0 - 30 8.20
21 Tony Hewes Ashfield RC V 1 - 00 8.21
22 Ian Comery Long Eaton CC S 2 - 00 8.22
23 Phil Draycott Ashfield RC S 2 - 30 8.23
24 David Houghton VC Chesterfield S 2 - 30 8.24
25 Jeff Snodin Team Bradgate S 0 - 30 8.25
26 Marc Mallender Rutalnd CC S 1 - 00 8.26
27 Paul Bradley Stourbridge CC V 2 - 00 8.27
28 Stuart Smith Rutland CC V 2 - 30 8.28
29 Steven Palmer Heanor Clarion CC S 2 - 30 8.29
30 Mark Atkinson Velo Ecossa S Scr 8.30
31 Simon Keeton Rutland CC S 1 - 00 8.31
32 Chris Hopkinson Pete Read Racing S 1 - 30 8.32
33 Bill Straker Rutland CC V 2 - 00 8.33
34 Chi Tang Heanor Clarion CC S 2 - 30 8.34
35 Dominic Sweeney Lutterworth Cycle Centre S Scr 8.35
Sponsored Clubs
Matlock CC/Wards Shoe Shops/Clarks
VC Chesterfield/Hamilton Cables/GB Specialised
Pete Read Racing/All Sports International/Guru/Rohden/Continental/Swift Caravans

Course

10 Mile, A10/16. . Start: On A6 by lamp post T55798, north of Church Lane, Darley Dale. (This is also the start used for the A25/12). Go north along the A6, pass through Rowsley and continue to Bakewell. Carefully encircle the island to return along the A6 through Rowsley, past the start to finish by a white mark, just north of Whitworth Road, Darley Dale about 200m before the Grouse pub.

Event HQ


Rowsley Village Hall, School Lane, Rowsley. Open from about 7.00 There is a car park on Station Road opposite the Grouse and Claret. The result board will be in the hall and back numbers can be obtained there. The numbers can be exchanged in the hall for a drink after your ride.
It is hoped that the result will be available at http://www.argonet.co.uk/users/cj/cycling/openev/0310st.html sometime during the Monday after the event.

I hope everyone has an enjoyable, trouble-free mornings sport.

This event is promoted by
Matlock Cycling Club/Wards Shoe Shops/Clarks



Back to Matlock Cycling Club's Index

Back to Open Events

Back to Matlock Cycling Club's Home Page.


For more details Ring (01629) 734996 or Email cj@argonet.co.uk.